Arboretum Vrahovice

S myšlenkou vybudovat ve Vrahovicích arboretum přišel Tomáš Peka ze Spolku za staré Vrahovice. Za nejvhodnější místo pro vysazení arboreta byly vybrány pozemky na Vrahovické ulici u říčky Romže. Po uzavření smlouvy s vlastníky začalo na jaře 2010 vysazování prvních stromů a výsadba pokračovala i v letech 2011-2014.

Na části pozemků se nacházela donedávna drobná políčka, jiné části byly neudržované a rostly na nich náletové a rumištní rostliny. Na některých místech byly hromady odpadu. Tyto pozemky se podařilo kultivovat a je na nich pravidelně sečena tráva. Hlavní práce na arboretu jsou již hotovy, do podzimu 2014 by mělo být ještě vybudováno posezení a na jaře 2015 by mělo dojít ke slavnostnímu otevření.

Při výsadbě a údržbě arboreta pomáhá členům Spolku za staré Vrahovice i několik dobrovolníků. Někteří lidé podpořili tento počin i finančními dary tak, že si adoptovali strom (zaplatili jeho nákup). Díky tomu se daří udržovat toto místo bez dotací a veřejné finanční podpory.

Arboretum Vrahovice sestává ze stromů a keřů, které v Česku běžně nerostnou a které pocházejí z jiných oblastí. Zajímavostí je, že bude podle původu dřevin rozděleno na dvě části – euroasijskou a severoamerickou. Kromě dřevin, které zde byly plánovitě vysázeny, na tomto místě roste bohaté množství druhů rostlin (zvláště trav) a žije zde pestrá směs živočichů – především ptáků a hmyzu. Toto místo tak slouží nejen lidem, ale i přírodě.  

Arboretum je již dnes volně přístupné a lidé jej můžou zdarma využívat. V budoucnu může sloužit nejen jako místo k příjemnému trávení volného času, ale i k naučným účelům pro poznání různých druhů dřevin.

Fotky z arboreta si můžete prohlédnout v naší fotogalerii a na Facebooku.

Více informací najdete na webu Arboretum Vrahovice.

 

Menu
Mapa
Mapa
Fotky
Odkazy